" Kronik böbrek hastalığı sıklıkla sinsi seyreder "


Bu haber 2019-02-26 00:28:09 eklenmiş ve 226 kez görüntülenmiştir.

 

 

"  Dünya Böbrek Günü " dolayısıyla Kargı Toplum Sağlığı Merkezi tarafından toplumu bilgilendirme amaçlı basın açıklaması yapıldı.

 

 Kronik böbrek hastalığının sinsi bir hastalık olduğunu sözlerinde vurgulayan Kargı Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Hasan Danacı konuşmasında;

 

  " Kronik böbrek hastalığı sıklıkla sinsi seyreder. Düzenli tarama yapılmadıkça erken evrelerde teşhisi zordur.Farkındalığının ve erken tanısının düşük olması nedeniyle, hastalık sıklıkla son dönem böbrek yetmezliği evresine ilerler.

 

Son dönem böbrek yetmezliği gelişen hastaların yaşamını sürdürebilmesi için diyaliz ve böbrek nakli tedavilerinin uygulanması gerekir. Bu tedavilerin global maliyeti 1 trilyon doların üzerindedir. Ülkemizde diyaliz uygulanan veya böbrek nakli yapılmış 60.000’i aşkın hasta bulunmakta ve sağlık bütçesinin % 5'den fazlası bu hastalar için harcanmaktadır.

 

Kronik böbrek hastalığı basit ve ucuz kan ve idrar testleri ile kolayca teşhis edilebilir. Erken evrede saptandığında hem kronik böbrek hastalığına özgü genel önlemler, hem de altta yatan veya eşlik eden hastalıklara yönelik tedavi yaklaşımları ile ilerlemesi engellenebilir veya geciktirilebilir. Üstelik, riskli bireylere yönelik etkin tarama ve tedavi ile hastalığın gelişimi önlenebilir.

 

KRONİK BÖBREK HASTALIĞI ÖNLENEBİLİR!

 

NELER YAPMALIYIZ?

 

Kronik böbrek hastalığının olumsuz sonuçlarını engellemenin en etkin yolu hastalığın tedavisinden çok önlenmesine dayalı, ulusal ölçekli bir hastalık yönetimi modelinin biran önce hayata geçirilmesidir. Bu bağlamda, sağlıklı yaşam tarzı değişikliklerinin toplum tarafından benimsenmesi ve uygulanması hastalığın büyük oranda kontrolünü sağlayacaktır.

 

Bunun için;

 

· Düzenli egzersiz yapmalı,

 

· Sağlıklı beslenmeli ve ideal vücut ağırlığımızı korumalı,

 

· Tuzu azaltmalı,

 

· Yeterli su içmeli,

 

· Sigaradan ve aşırı alkol tüketiminden kaçınmalıyız. Kronik böbrek hastalığı için risk altındaki kişilere yönelik düzenli tarama ve etkin tedavi ile hastalığın gelişimi önlenebilir veya ilerlemesi engellenebilir.

 

Kronik böbrek hastalığı için en yüksek risk faktörleri;

 

· Şeker hastalığı

 

· Tansiyon yüksekliği

 

· Kalp-damar hastalıkları

 

· Obezite

 

· İleri yaş

 

· Ailede böbrek hastalığı varlığıdır

 

BU RİSK FAKTÖRLERİNE SAHİPSENİZ BÖBREKLERİNİZİ KONTROL ETTİRİNİZ! " dedi

 


Haber: İbrahim EFE  ANADOLU AJANSI (AA) KARGI


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KARGI haberleri

Spor

Yazarlar

Magazin

Gazete Manşetleri

Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
© Copyright 2013 Gazi SOFT. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.