Kargı'da 18 Mart Çanakkale Zaferi Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.


Bu haber 2019-03-19 18:47:46 eklenmiş ve 317 kez görüntülenmiştir.

 

Kargı'da 18 Mart Çanakkale Zaferi Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.

 

   18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 104. Yıl Dönümü tüm yurt genelinde olduğu gibi Kargı ilçesinde de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

 

  Etkinlikler, sabah saat: 10. 30 da hükümet binası önünde bulunan Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunumu ile başladı.

 

  Proğrama; Kargı Kaymakamı Hasan Taş, Kargı Belediye Başkanı Zeki Şen, Kargı Cumhuriyet Savcısı Kemal Yağbasan, Kargı Hakimi Ömer Bozkurt, Kargı Hakimi Kiraz Hilal Kılınç, Şehit Yakınları, Gaziler, İlçe Jandarma Komutanı J. Tğm. Sedat Özmen, İlçe Emniyet Amiri Başkomiser Mustafa Topal, Ak Parti Kargı İlçe Başkanı Sacit Özdemir, İlçe Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Muhammet Kadir Demir, Kargı Orman İşletme Müdürü Mustafa Bayraktar, Kargı Milli Eğitim Müdürü Ahmet Genç, Kargı Tsm Başkan Dr. Hasan Danacı,  Kargı Müftüsü v. Fatih Kocagöl, Kargı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Burak Coşkun, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler, kurum müdürleri, daire amirleri ve öğrenciler katıldı.


    Kargı Kaymakamı Hasan Taş ve Kargı Belediye Başkanı Zeki Şen'in Atatürk Anıtı'na çelenk sunumunun ardından, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı J.Ast.Kıd.Üstçvş. Serkan Büyüme yaptı.

 

Büyüme konuşmasında; “ Bugün Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için, canlarını çekinmeden feda eden Aziz Şehitlerimizin Şehitler Günü’ne idrak etmenin büyük onurunu yaşamaktayız.

 

Türk milletinin elde ettiği bu zafer, sadece kazanılmış savaş olarak görülmemeli.Etkileri ve sonuçları itibariyle neler götürüp getirdiğine iyi bakılmalıdır.Bilinmelidir ki bu zafer kolay elde edilmemiş.Türk milletinin Anadoluda ki varlığının devamı bu savaşın kazanılması ile mümkün olmuştur.

 

Çanakkale savaşları maneviyatın, maddiyatı yendiği yer olma özelliğiyle dünya tarihi üzerinde de büyük etkilere neden olmuş.Asırlardır avrupalılar tarafından sömürülen ülkelerin bağımsızlık fikrinin kuvvetlenmesine yardımcı olmuştur.

 

Çanakkale Zaferi Türk milletinin kaderini olumlu yönde değiştirmekle kalmayıp, dünya milletlerinin düşünce yapısını değişiminede büyük etki etmiştir.

 

Tarihimizdeki her savaşın, her muharebenin ayrı bir önemi ve bizim için manevi bir değeri vardır.Fakat hepimiz tarafından görülebilceği üzere Çanakkale Savaşları, başlangıcı, gelişimi ve sonuçları ile dünyada mevcut başka milletler tarafından bile unutulamayan muharebe özelliği göstermiştir.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale savaşlarında özellikle anafartalar civarında askerleriyle verdiği üstün mücadele ve 276 kiloluk top mermisini sırtında taşıyan Seyit Onbaşı ve arkadaşlarının göstermiş olduğu kahramanlık, dünyada çok az milletin gösterebileceği bir kahramanlık destanıdır.

 

Çanakkale savaşlarını benzersiz kılan, işgalci devletlerin dönemin en muazzam savaş gemileri ve binlerce askeri ile boğazı kuşatıp arsızca saldırması değil, gökten yağmur gibi yağan ateşe göğsünü siper eden aziz Mehmetçiktir.

 

 Çanakkale’yi Çanakkale yapan, bitmek tükenmek bilmeyen düşman mermilerinin sesi değil., yaralı düşman askerini sırtına alarak onu düşman mevzisine kadar götürüp, işgalci askerlere insanlık dersi veren kahraman Mehmetçiktir.

 

 Çanakkale’yi Çanakkale yapan, cepheye gönderdiği oğluna “ ya şehit ol, ya gazi “ demek suretiyle, vatanın her bir karış toprağını evladının canından üstün tutan Türk analarıdır.

 

Üzerinde yaşadığımız bu kutsal vatan topraklarını bizlere armağan eden, miletimizin varlığının , birliğinin ve beraberliğinin ölümsüz sembolleri aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, şükranlarımı sunuyorum.’

 

J.Ast.Kıd.Üstçvş. Serkan Büyüme’nin günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapmasının ardından, öğrenciler Sema Öztürk’ün “ Bir Yolcuya “ adlı ve Helanur Yüncü’nün ‘ Övün Ey Çanakkale “ adlı şiirini okumasının ardından tören sona erdi.

 

Haber ve Fotoğraflar: İbrahim EFE  ANADOLU AJANSI (AA) KARGI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KARGI haberleri

Spor

Yazarlar

Magazin

Gazete Manşetleri

Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
© Copyright 2013 Gazi SOFT. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.