Kargılı Besicilerden Diyanet-Kızılay Kurbanlık Fiyatlarına Tepki.


Bu haber 2019-08-09 01:20:25 eklenmiş ve 424 kez görüntülenmiştir.


Kargılı Besicilerden Diyanet-Kızılay Kurbanlık Fiyatlarına Tepki.


   Kargılı besiciler, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan yurt içi vekalet kurbanlık kesim fiyatlarına tepki gösterdi.

 

   Açıklanan kurbanlık kesim fiyatının son bir yıl içinde girdi maliyetlerine gelen artışlarla örtüşmediğini dile getiren besici Muharrem Türk;

 

 

 " Her sene olduğu gibi yine kurbana bir ay kala kurbanı değişik amaçlarda kullanan insanların, kuruluşların, kurumların kurban üzerinde söylemleri başladı.

 

 Yıllardır Diyanet'ten çoğu bu konuda beklediğimiz halde hiçbir açıklama yapmadığı, kurban zamanı her sene küçükbaş, büyükbaş, yurtiçi ve yurtdışı fiyatları açıklıyor.Açıklamış olduğu fiyatlara biz altı ay önce hiçbir hayvan temin edemiyoruz.Diyanetin açıkladığı fiyat çok yanlış fiyat.Diyanetin açıkladığı fiyattan kuzu zamanı üretici satamaz.Kurban üretici için köylü için hasat zamanı demektir.Elindeki hayvanı değerlendirebileceği en iyi zamandır.Eğer bu zamanda Diyanet çıkıp ta on iki ay hiçbir konuda bir şey demeyip küçükbaş fiyatı bu, Diyanet ve Kızılay'ın açıklamış olduğu fiyatlar üretici ve çiftçiyi bitirmektedir.Bunlara kesin bir çözüm bulunmalı.

 

  Bağış yapılması konusunda Diyanet tam bilgi söylemiyor.Kurbanı bir tane insan durumu iyiyse keser kestikten sonrası bağış yapar, para bağışlamak diye bir şey yok.Bıraksın köylü kurbanını satsın.

 

  Kapaklı hayvanla normal hayvan arasında ikibin lira, üç bin lira fark ediyor ve insanları kandırıyorlar.İnsanlara bunun dini yönünü anlatsın.Satış yönüne para yönüne karışmasın.

 

 Bir senedir bakıyoruz bu hayvanlara, bu emeklerimiz boş olacaksa seneye bizlerde yapamayacağız.Biz bugün hazır bekliyoruz.Yüzün üstünde kurbanlığımız var.Biz bunu satamazsak bu işi yapmanın bir anlamı yok.Buna çok emek sarf ediyoruz.

 

 Bugün biz küçükbaş hayvanları altı ay önce alırken bin lira, bin elli, bin yüz liraya aldığımız hayvanlara altı ay bakıyoruz.Bir çuval yem yüz on lira, yüz yirmi lira bunu alıp bir hayvana altı ay baktıktan sonra diyanetin sekizyüz elli lira açıklaması normal mi ? mantıklı mı?

 

 Diyanet nerden buluyorsa söylesin bizde ordan bulalım.Diyanet namazla ilgili oruçla ilgili kurbanın dini yönüyle ilgili bilgi versin.Yoksa bizler bu senede emeğimizi alamayıp, kar edemeyiz ve seneye iyi bir şekilde kurbana hazırlanamayız." dedi.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KARGI haberleri

Spor

Yazarlar

Magazin

Gazete Manşetleri

Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
© Copyright 2013 Gazi SOFT. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.