Kargı 125.Yıl Anaokulunda TEMA Etkinliği.


Bu haber 2020-01-07 20:56:11 eklenmiş ve 197 kez görüntülenmiştir.

 


 

  TEMA Vakfı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı İşbirliği ile okullarda uygulanan eğitim projesi metaryelleri Kargı temsilcisi Recep Aykaç tarafından Kargı 125.Anaokulunda öğrencilere ve öğretmenlere dağıtıldı.

 

  Karınca vb. canlıları, toprak ve bitkileri incelemek üzere gözlem kutusu mercekleri, toprak ve ekosistem posterleri, yeraltında ve ağaç köklerinde yaşayan canlıların doğal yaşamlarının görsellerle anlatıldığı afişler ve öğretmenlere dönem boyunca uygulayacakları minik tema etkinlik rehberleri teslim edildi.

 

   Eğitim Programını uygulayarak başta toprak ve su olmak üzere tüm doğal varlıkları koruma, çevre ve tükenebilir varlıkların bilinçli kullanılması konularında edinilen bilgilerin hayata geçirilmesini sağlama ve ekolojik okuryazarlık bilincinin artırılması hedeflendiğini belirten Aykaç, Çocukların küçük yaşta etrafındaki biyolojik çeşitliliği tanıması, sahiplenmesi amacıyla yapılan hizmetlerin hayata bakış açısını değiştirdiğini belirtti.

 

  Aykaç;" Uygarlıkların yükselişi, çöküşü, ekonomisi ve kültürü toprakla ilişkili… Bunun yanında, ocaktaki güveçte, duvardaki resimde, çalınan sazda, söylenen sözde hep toprak var. Fark etmesek de toprak aslında yaşamın kendisi. Soluduğumuz havada bile ona ihtiyacımız var ve insanlık için bu ihtiyaç her geçen gün artıyor. Ayrıca Toprakla suyun buluştuğu her yerde büyük medeniyetlerin kurulduğunu bunun en güzel örneklerinden Anadolunun ilk barajının Çorum Alacahöyük'te 2002'de başlatılan kazılarda gün yüzüne çıkarıldığını ve Başkent Hattuşaş'ın 3000 yıl önce içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan Hitit Barajını örnek gösterebiliriz. 

Bizi besleyen topraktan ve sudan sorumluyuz."  diyerek;

 

  125.Yıl Anaokulu Müdürü Afife AÇIKBAŞ ve okul öğretmenlerine uygulayacakları Tema programları için teşekkürlerini iletti.

 

Haber  : İbrahim EFE  Anadolu Ajansı  (AA) KARGI

 ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KARGI haberleri

Spor

Yazarlar

Magazin

Gazete Manşetleri

Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
© Copyright 2013 Gazi SOFT. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.