Ali Turgay Karayel "Kargı İçin 4"


Bu haber 2014-08-28 00:52:45 eklenmiş ve 8882 kez görüntülenmiştir.


 

 

 

Ali Turgay Karayel  " Kargı İçin 4 "

 

 

 


    KARGI İÇİN  -4-

 

            Kargı ve köyler adına  Beyoğlu’nda, Mecidiyeköy’de, Kadıköy’de, Üsküdar’da veya İstanbul’un başka bir merkezi yerinde  bir milyon lira değerinde ( eski parayla bir trilyon)  bir bina satın alabiliriz. Bu binada yalnızca Kargı yemeklerinin yapılacağı bir lokanta,  Kargı’dan  ve  köylerden getirilecek doğal ürünlerin satışı için bir bölüm,  toplantı, sohbet, çay-kahve içmek veya düğün yapmak için de ayrı bir bölüm oluşturmalıyız.

 

            Yalnızca Kargı’dan ve köylerinden  alınacak tonlarca doğal ürünü üreticiyi mutlu edecek fiyata kolayca satabilir ve bu ülkenin gerçek sahibi olan halkın üreterek kazanmasını sağlayabiliriz. Neleri satabiliriz? Satamayacaklarımızı söyleyeyim daha kolay olur:  Çay, fındık, portakal, muz, ananas, otomobil ve uçak.  Şaka bir yana  çok sayıda ürünü milyonlarca insanın yaşadığı yere, üreticinin emeğinin karşılığını alabileceği bir tutara satabiliriz.

 

Lokanta bölümünün bu işten anlayan yetenekli kişiler tarafından işletilmesi çok önemli. Kargı yemeklerinin yapılacağı lokantada yalnızca incir uyuşturmasının yapılıyor olması bile binlerce İstanbullu’yu bu lokantaya çeker. Sizce tarhana çorbasının, Kargı’dan getirilen etle yapılan bir et yemeğinin, soğan kallesinin, mıhlamanın ,keşkeğin, incir uyuşturmasının, Kargı kebabının, bamyasının, elicik mantarının, kuzu kebabının vs. olacağı bir yere memleketini özleyen ama oraya gidemeyen İstanbul’daki Kargılılar gider mi gitmez mi? Yalnızca hemşehrilerimiz değil diğer vatandaşlar da işletmeciliğinin iyi yapıldığı bu lokantaya gider.

 

Satın alacağımız bina, İstanbul’un merkezinde, iyi bir yerinde olmalı. Hem İstanbul’da yaşayan on binlerce Kargılı hem de diğer yurttaşlarımız lezzetli, doğal,  sağlıklı besinlere kolay ulaşabilmeli. 

 

            Peki binayı nasıl satın alacağız.  Kargı’nın 20 derneği 50’şer bin lira verdiğinde bu para toplanır. Sizin böyle bir kararlılığınız ortaya konursa halk da bunu destekler.  Ben  böyle bir proje için kendi adıma bin lira hibe etmeye hazırım. Diyelim benim gibi gönüllü olarak para hibe edenler oldu ama bu iş başarılı olmadı.  İyi de bin lira için  ağlayacak mıyız?  Kargı’yı ve köylerini, üretim yaparak, alnının teriyle para kazanan herkesi çok seviyorum.  Bu düşünce uygulamaya geçerse,  üreten insanlarımız para kazanabilirse,  sağlıklı ve lezzetli ürünleri tüketenler memnun kalırsa  düşüncemiz başarılı olmuş demektir. Başarı herkesi mutlu eder.

 

            Kargı’dan ve köylerinden yıllar önce İstanbul’a gitmiş ve burada iş hayatında başarılı olmuş bir sürü insan var. Mutlaka onların görüşleri, destekleri alınmalı. İstanbul’daki dernekler artık dernekçiliğin  yazın şenlik  yapıp  keşkek pilav vermek, üstüne de Çankırılı Ramazan,  Yozgatlı Hatice vs. türkücüleri orada bağırttırmak olmadığını anlamalı.  Başkanım dedirtmek,  egoları tatmin etmek, futbol turnuvası düzenlemek vs. Artık bu kolay ve ucuz işlere bir son vermek gerekiyor.

 

            Dernek başkanları, yöneticileri, köy muhtarları, İstanbul’daki iş adamları, Kargı’daki esnaf, köylüler, üniversite öğrencileri, öğretmenler, parti yöneticileri yani bütün halk  lütfen başkalarının bir  şeyler yapmasını bekleyerek yaşamayın. Çünkü siz bir şey yapmayınca başkaları da bir şey yapmıyor.

 

            Düşüncelerimi paylaştım bakalım  dernek başkanları, Kargı Esnaf  Odası, şoförler odası, Kargı Ziraat Odası, Kargı Belediyesi, köy muhtarları, gurbette yaşayan halkımız, Kargı’da yaşayan halkımız vs. ne diyecekler? 

 

       Ali Turgay KARAYEL


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Kargı ürünleri pazalama,,
Hüseyin Tolga 2014-08-28 21:26:49
BU konudaki düşünceniz şahane eğer bunu Kargı dernekleri beceremezse Kargı ve köylerindeki müteşebbis ve iş adamlafı ile kurulacak bir şirket ile bu iş başarılabilir.. Ben şimdiden gücümün yettiği kadar hisse almaya talibim... indult
Kargı ürünleri pazalama,,
Hüseyin Tolga 2014-08-28 21:26:06
BU konudaki düşünceniz şahane eğer bunu Kargı dernekleri beceremezse Kargı ve köylerindeki müteşebbis ve iş adamlafı ile kurulacak bir şirket ile bu iş başarılabilir.. Ben şimdiden gücümün yettiği kadar hisse almaya talibim... indult
Toplam 2 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

Spor

Yazarlar

Magazin

Gazete Manşetleri

Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
© Copyright 2013 Gazi SOFT. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.