Mezarı Kargı'da Bulunan Osmanlı Padişahı IV. Murat'ın Eşi Mihr-i Hatun Hakkında Bilinmeyenler.


Bu makale 2017-07-13 01:30:41 eklenmiş ve 12723 kez görüntülenmiştir.
Ahmet Yaylacı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KARGIDA BULUNAN OSMANLI PADİŞAHI IV. MURAT’IN EŞİ MİHR-İ HATUN MEZARI VE  MİHR-İ HATUN’UN YAPTIRDIĞI ESERLER

       

  Ahmet YAYLACI-Uzman Tarih Öğretmeni

 

       Osmanlı Padişahlarından IV. Muradın eşi Mihr-i hatun’un mezarı Kargı İlçemiz mezarlığı olan Namaz Tepesi olarak da anılan yerde bulunmaktadır. Mihr-i Hatun ile ilgili bilgiler yazılı kaynaklarda yeterince yer almamaktadır. Ancak mezar taşında “Burada Devlet-i Aliyyenin Padişahlarından IV. Muradın Haremi Mihr-i Hatun Meftundur. Ruhuna Fatiha.1038-1632” ifadesi yer almaktadır.Mihr-i Hatun’un mezarının olduğu yer duvarla çevrili olup,yanında bir mezar daha bulunmaktadır.Bu mezarın mezar taşında herhangi bir yazı bulunmamaktadır.

 

  Ancak bu mezarında Mihr-i Hatunun kızına ait olduğu söylenmekte,bazı rivayetler ise hizmetçisine ait oduğu şeklindedir

 

       Mihr-i Hatun ile bilgiler daha çok halk arasında kulaktan kulağa gelen sözlü kaynaklardan oluşmaktadır. Bu sözlü kaynaklarda ise şu bilgilere yer verilmektedir.”Sultan IV. Muradın Bağdat Seferini yapmak üzere eşi Mihr-i Hatunda yanında olduğu halde yola çıkmıştır. Mihr-i Hatun’un Amasya dolaylarında rahatsızlanması nedeniyle Sultan eşini Kargıya bırakmıştır. Hastalığı süresinde Kargı halkından yakın ilgi ve alaka gören Mihr-i Hatun, Ahde vefa olarak, altın terliklerinden bir tanesini satarak, Kargıya bir adet hamam bir Camii ve birde Değirmen yaptırmıştır.

 

       Mihr-i Hatun’un yaptırmış olduğu Cami 1943 yılında meydana gelmiş olan Tosya-Ladik depremi olarak bilinen depremde yıkılmış, aynı temeller üzerine deprem dönemi imkanlarıyla yeni bir cami yapılmıştır. Deprem döneminde yapılmış olan camii ise 1985 yılında hiç bir tarihi özelliği de kalmadığı için yıkılmış yerine yeni Camii yapılmıştır.

 

      Mihr-i Hatunun yaptırmış olduğu Hamam ise değişik dönemlerde yaptırılmış olan resterasyolar ile günümüze kadar gelebilmiştir. Çayır bölgesinde bulunan Değirmen ise tamamen harabe haline dönüşmüş sadece değirmeni çeviren suyun geldiği kanallar mevcudiyetini devam ettirmektedir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Spor

Yazarlar

Magazin

Gazete Manşetleri

Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
© Copyright 2013 Gazi SOFT. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.